iPhone 5C

Editör Puanı
4
Can Erdil Şentürk
İnceleyen Can Erdil Şentürk

iPhone 5C kısa bir süre önce görkemli bir etkinlikle duyuruldu.

Apple'nin yeni nesil iPhone 5S ile birlikte duyurduğu iPhone 5C, iPhone geleneğini farklı bir boyuta taşıyor. Ekonomik bir iPhone modeli olmak üzere tasarlanmış iPhone 5C'nin plastik kasaya sahip olması dikkat çekiyor. 

iPhone 5C teknik özelliklerine bakıldığında cihazın iPhone 5'tekine benzer bir donanıma sahip olduğu görülüyor. iPhone 5C, iPhone 5'te kullanılan çift çekirdekli A6 işlemciyi kullanmakta. 1.3 GHZ hıızında çalışan ve güncel uygulamalar için yeterli performans sunan bu işlemci iOS işletim sisteminin kararlılığı ile birleşince kullanıcıların tüm ihtiyaçlarını karşılayabilmekte.

iPhone 5C'nin en önemli özeliklerinden bir diğer ise retina ekrana sahip olması. Yüksek çözünürlük sunan bu ekran 4" boyutunda ve IPS teknolojisiyle donatılmış. iPhone 5C bu IPS ekran sayesinde farklı açılardan daha rahat görülebiliyor.

iPhone 5C doğal olarak yeni nesil iPhone'lerle birlikte tanıtılan iOS 7 işletim sistemine sahip. Bu işletim sistemi için özel olarak hazırlanmış uygulamalar da telefon ile birlikte yüklü olarak gelmekte. Kamera kullanımı, müzik dinleme, internet gezintisi, harita görüntüleme, sesli arama, fotoğraf görüntüleme ve düzenleme, sesli veya görüntülü çağrı yapma, mesaj gönderme ve okuma, video düzenleme ve iOS uygulamalarına erişim gibi birçok farklı alanda yardımcı olan bu uygulamalar iPhone 5C ile hayatınızı kolaylaştırıyor. 

iPhone 5C'de yer alan 8 MP çözünürlüğündeki iSight kamera ile 1080p kalitede video çekimi yapılabiliyor. 1.2 MP çözünürlüğündeki ön kamera ise 720p çözünürlükte video kaydetmenize izin veriyor.

iPhone 5C'nin bataryası ise 10 saate kadar internette gezmemize, 10 saate kadar video seyretmemize veya 10 saate kadar konuşma yapmamıza izin veriyor. iPhone 5C'nin birçok farklı renkle piyasaya sunulacak olması telefonun farklı kullanıcılara hitap etmesini sağlamakta. iPhone 5C'nin en büyük eksisi ise hafıza kartı yuvasının olmayışı. Bu nedenle cihazın dahili hafıza seçenekleriyle yetinmek durumundayız.

Özellikler
İşletim Sistemi iOS 7
Boyut 124.4 x 59.2 x 9 mm
Ağırlık 132 g
Yonga Seti Apple A6
İşlemci 1.3 GHZ çift çekirdekli ARM v7 tabanlı Swift işlemci
Ekran İşlemcisi PowerVR SGX 543MP3 üç çekirdekli grafik işlemci
Ara Bellek (RAM) 1 GB
Dahili Bellek 16 veya 32 GB
Harici Bellek Cihazda hafıza kartı yuvası bulunmamaktadır
Arka Kamera 8 MP LED flaşlı iSight kamera
Arka Kamera Video 1080p çözünürlükte 30 FPS video kaydı
Ön Kamera 1.2 MP
Ön Kamera Video 720p çözünürlükte 30 FPS video kaydı
2G Bağlantı Var
3G Bağlantı Var
4G Bağlantı Var
SIM Türü Nano-SIM
GPRS Var
EDGE Var
Wi-Fi Var
Bluetooth Bluetooth 4.0
NFC (Yakın Saha İletişimi) Yok
USB Var
GPS Var
Algılayıcı Jiroskop, İvme ölçer, Yakınlık ölçer, Dijital pusula, Hareket algılayıcı
Batarya Dahili 1510 mAh Li-Po batarya
Renk Seçenekleri Beyaz, Mavi, Yeşil, Sarı, Pembe
Sar Değeri 1.00 W/kg

iPhone 5C için Yorum yap ve Puan ver

Üye olmadan yorum gönderebilirsiniz.